WYBIERAMY NAJLEPSZY BASIC T-SHIRT

Basic t-shirt to podstawa większości naszych codziennych outfitów – białe, szare, czarne i kolorowe koszulki z krótkim rękawem – mamy ich mnóstwo w szafie. Pasują dosłownie do wszystkiego, od boyfriendów i skinny jeansów, po spódnice, szorty i spodnie od garniturów. Na co jednak zwrócić uwagę, żeby wybrać te najlepsze, które posłużą nam znacznie dłużej, niż tylko do pierwszego prania? Przeczytajcie ten artykuł – może Wam się przydać przy następnych zakupach ;-).
rrjr
ZARA1 zara4

Kupując t-shirt powinniśmy zwrócić uwagę na dwie rzeczy:

ODPOWIEDNI KRÓJ
W zależności od tego, kto co lubi i w czym czuje się najlepiej – tak naprawdę! Trzeba jednak pamiętać, że nie do każdego looku konkretny krój koszulki będzie pasować. W sklepach spotkacie t-shirty dopasowane, oversize, z dekoltem okrągłym, w serek (v-line), czy pod samą szyję. Idealnie dopasowane sprawdzą się świetnie pod marynarki i do spodni z wysokim stanem, oversize do boyfriendów i szortów, a te w serek do spódnic maxi, jeansów i dla dziewczyn z większym biustem – krój v-line podkreśli ich figurę.

MATERIAŁ
Wbrew powszechnym opiniom jest niezwykle istotny przy wyborze ubrań, a dość często o tym zapominamy. Jeśli zależy Wam na klasycznym t-shircie do looku casulowego, to wybierzcie te ze 100% bawełny lub z niewielkim dodatkiem elastanu. Bawełna jako włókno naturalne doskonale przepuszcza powietrze, wchłania wilgoć i pozwala skórze „oddychać”. Poza tym nie uczula, możemy ją prasować nawet do 200 stopni i jest odporna na rozciąganie. Koszulki z dodatkiem elastanu będą bardziej dopasowane, a podczas prania w wyższej temperaturze sprawią, że t-shirt się nie rozciągnie.

Jeśli preferujecie t-shirty bardziej eleganckie do outfitów biurowych, czy wyjściowych zainwestujcie w len lub wiskozę. Len nada się idealnie na lato, jest przewiewny i chłodzi przy kontakcie ze skórą, poza tym nie mechaci się i jest bardzo trwały. Natomiast wiskoza to lepszy zamiennik poliestru, wyglądem przypomina jedwab, a jej właściwości zbliżone są do bawełny – jest lekka i miła w dotyku.


BAWEŁNA 100%
Zalety: materiał pochodzenia naturalnego, odporna na wysokie temperatury (pranie: nawet do 90ºC, prasowanie: do 220ºC), higroskopijna (potrafi wchłonąć do 25% pary wodnej bez wrażenia „mokrego” materiału), antyalergiczna
Wady: łatwo się gniecie


BAWEŁNA & ELASTAN
To duet idealny! Koszulki z dodatkiem elastanu będą bardziej dopasowane do naszej sylwetki, a podczas prania w wyższej temperaturze (40ºC, czy 60ºC) włókna elastanu sprawią, że t-shirt się zbytnio nie rozciągnie. Elastan to włókno syntetyczne, które powstaje z kauczuku i używany jest głównie jako domieszka do bawełny lub wełny. Nadaje ubraniom elastyczności i zapewnia im odpowiedni kształt.


LEN
Jest jedną z najstarszych roślin uprawnych w dziejach ludzkości. Używany był już w starożytności, a sposób jego pozyskiwania z początku owiany był tajemnicą. Dziś wykorzystywany jest nie tylko w włókiennictwie, ale i w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.

Zalety: doskonała higroskopijność (pochłania do 25% wilgoci), odporny na rozciąganie i wysoką temperaturę, nie atakują go mole, grzyby, czy bakterie, antyalergiczny, niezwykle wytrzymały
Wady: wyjątkowo się gniecie


WISKOZA
To podstawowe włókno celulozowe i najbardziej popularne włókno sztuczne. Jest najczęściej stosowanym przez marki, masowym zamiennikiem dla poliestru. Wiskoza jest miękka i przyjemna dla skóry.

Zalety: wygląd zbliżony do jedwabiu, elastyczna, odporna na wysoką temperaturę, higroskopijna, nie uczula
Wady: niezbyt wytrzymała, gniecie się, elektryzuje


LYOCELL
To materiał produkowany z celulozy drzewnej o strukturze prawie identycznej, co wiskoza. Właściwościami zbliżony jest do bawełny, a od wiskozy różni się sposobem produkcji materiału. W porównaniu z procesem wiskozowym metoda pozyskiwania lyocellu jest znacznie bardziej przyjazna dla środowiska. Stosowane do produkcji rozpuszczalniki są nietoksyczne i bezpieczne, a także mogą być ponownie wykorzystywane w procesie technologicznym. Dodatkowo podczas całego procesu tworzenia lyocellu zużywa się stosunkowo mniej wody, niż przy produkcji wiskozy.

Zalety: ekologiczny, higroskopijny, wytrzymały, antyalergiczny
Wady: drogi, rzadko występuje w kolorze, ponieważ słabo absorbuje barwniki naturalne


Poniżej zamieszczamy inspiracje z różnymi t-shirtami. Obojętnie, czy to klasyczny basic, czy koszulka z napisem – fajnie jest je zawsze łączyć z różnymi marynarkami, kurtkami lub ciekawymi spodniami. Nawet wzorzysta torebka sprawi, że zwykły t-shirt nabierze charakteru, podkreślając jeszcze bardziej całą stylizację.

ldkfjs 0e66846990862a623db48af6fd031786 rrjr e5bdd7c993e4d741d484a8ff2f29d23e rlknfslekr rljar fknsd dlrkjr serljer rfaerj c5bb9232cacf543b3524a41123d21675 606ef0ef27a50bd17ad92ac952da1f44 095c77f342dc6a440ca0f57e44e81f71 e8c0c52ddb8b80fb7025d8d846bf9132 817f93e7285600e8f32e1fd538e64877 rkfnr

Pozdrawiamy, team Guess What