GUESS WHAT LIGHTROOM PRESETS

Przygotowałam dla Was pakiet swoich presetów dostępnych na Adobe Lightroom CC i Lightroom Classic na komputer oraz w wersji mobilnej.

Pracuję na Lightroomie już ponad trzy lata, prowadzę dodatkowo szkolenia z edycji w tym programie, a na co dzień działam jako grafik. Lightroom to program do edycji, gdzie pracujecie na kolorach, barwach, odcieniach przede wszystkim. Zmiany sylwetki, wygładzanie, doklejanie – to już domena Photoshopa. Ale skupmy się na Lightroomie.

Zanim jednak przejdziemy do samych presetów (filtrów), muszę zwrócić Wam uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii, budzących sporo wątpliwości i pytań u osób, które dopiero zaczynają przygodę z presetami. Zdarza się tak, że kupujecie presety z różnych źródeł, instalujecie, nakładacie na foto i… wychodzi jakieś jedno wielkie nieporozumienie. Wasze zdjęcie w ogóle nie przypomina tego z „presetem” i w efekcie prezentuje się dziesięć razy gorzej, jak bez naniesionych zmian. Wszystko to wynika z faktu, że nie mieliście najprawdopodobniej pojęcia, o co tak naprawdę chodzi z tymi presetami. Chociażby, na jakie zdjęcia możecie nakładać konkretne presety, a na jakie nie, czy jak istotne jest zdjęcie techniczne. Poniżej znajdziecie szczegółowy opis i wskazówki, na co zwrócić uwagę, a także odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

PAMIĘTAJ!

preset będzie inaczej wyglądał na każdym zdjęciu – ponieważ każde zdjęcie jest inne, wykonane w różnych miejscach – miasto, nadmorski kurort, plaża, las itp., o różnych porach dnia, kiedy światło jest raz miękkie, raz intensywne.

kolory – musicie wiedzieć, że w zależności od szerokości geograficznej kolor nieba, mórz i oceanów będzie się różnić. Inny kolor wody zobaczycie na Bora Bora, Majorce, czy na Islandii, a jeszcze inny w Bałtyku. Podobnie będzie z niebem. Tym samym chcę Was uświadomić, że z Ustki nie zrobimy Malediwów, a z pochmurnej Warszawy słonecznego Madrytu.  

– po nałożeniu presetu na zdjęcie, powinno się jeszcze na nim dodatkowo dokonać edycji, tak by dopasować kolory względem Waszej estetyki. Do tego przeznaczony w Lightroomie jest dział „Color” i trzy suwaki, którymi możecie np. zmienić kolor nieba na bardziej turkusowy lub wybielić zdjęcie używając do tego saturacji koloru żółtego.

im lepsze technicznie zdjęcie, tym lepszy będzie efekt finalny. Preset nałożony na zbyt ciemne lub prześwietlone („spalone”), nieostre i rozmazane zdjęcia nie będzie się prezentował dobrze, może pojawić się „grain” – efekt postarzanego zdjęcia

– wyświetlacze w telefonach, laptopach są różne – jeśli porównacie to samo zdjęcie na kilku ekranach, zobaczycie różnicę. Część zdjęć będzie miała bardziej nasycone kolory, inne będą bardziej chłodne lub cieplejsze.

Podsumowując, na finalny wygląd zdjęcia ma wpływ nie tylko nałożony preset, ale i poziom wykonania zdjęcia technicznego, sprzęt jakim robicie zdjęcia, obiektyw, rodzaj pliku, a także czas i miejsce robienia zdjęć.

Najczęściej zadawane pytania (FQA)

Q: Ile presetów jest w paczce?

W paczce znajdziecie 17 autorskich presetów.

Q: Czy presety desktop od mobile czymś się różnią?

To dokładnie ten sam zestaw presetów, z tym, że jedne dostępne są na komputerze a drugie w smartfonie.

Q: W jakim programie mogę zainstalować presety?

Presety przeznaczone są do programów Adobe Lightroom CC i Adobe Lightroom Classic na desktop oraz do mobilnej wersji Adobe Lightroom CC.

Q: Czy presety będą działać na telefonie?

Tak, jeśli zakupicie te w wersji mobile. Szczegółową instrukcję wgrania ich do telefonu otrzymacie razem z presetami.

Q: Czy mogę od razu zainstalować presety na telefon?

Nie, najpierw musisz wgrać je do komputera – wysyłamy je w formie .ZIP, dlatego najpierw musisz otworzyć programem typu WinZip, następnie zaimportować do Lightrooma CC w wersji mobile i presety pojawią Ci się w telefonie.

Q: Czy twoje presety są kompatybilne z Photoshopem?

Nie, presety tworzone przeze mnie są tylko i wyłącznie do Lightrooma.

Q: Mam problem z zainstalowaniem presetów, jak możesz mi pomóc?

Napisz do nas maila: info@guesswhat.pl i postaramy Ci jak najszybciej udzielić odpowiedzi. Ponadto, w mailu wraz z presetami otrzymujesz instrukcję instalacji presetów.

Q: Jak długo mogę używać presetów?

Tak długo, jak tylko masz na to ochotę. Presety nie mają daty ważności. Musisz jednak pamiętać by zapisać je na dysku zewnętrznym żeby w razie nagłych wypadków móc je ponownie zainstalować.

Q: Czy to są te same presety, których Ty używasz na blogu i Instagramie?

Tak, dokładnie te same, oczywiście w zależności od aktualnego feedu na Instagramie. Dodatkowo każdy jest przeze mnie edytowany.

Q: Jakie pliki najlepiej nadają się do edycji z presetami?

JPEG. lub RAW – najlepiej. Dzięki Rawom, w programie jesteśmy w stanie więcej wyciągnąć ze zdjęcia, taki plik uzyskacie tylko i wyłącznie robiąc zdjęcia aparatem.

Poniżej prezentujemy 17 autorskich presetów wraz z opisem i charakterystyką, które znajdziecie w paczce #GUESSWHATpresets

Seria presetów G1 jest bardzo naturalna, stworzona z myślą o osobach, które nie lubią mocnych zmian w kolorach i chcą żeby fotografia została jedynie subtelnie podkreślona. Preset G1 świetnie sprawdzi się podczas robienia zdjęć na białym tle. Genialnie podkreśli Waszą opaleniznę i delikatnie podrasuje zdjęcie.

Preset G1x jest nieco ciemniejszy od swojego poprzednika, a to dlatego, żeby maksymalnie dostosować się do odcienia naszej skóry. Zdjęcia dalej mają naturalny efekt, ale jest na nich mocniejszy kontrast.

Ten preset pięknie rozświetla zdjęcie, dalej zachowując stonowane barwy i nie zmieniając mocno fotografii. Świetnie sprawdzi się podczas podróży, gdzie znajdziecie urokliwe miejsca. Chcecie mieć jeszcze bardziej „białe” i rozświetlone zdjęcie? Moja rada – po prostu ubierzcie coś białego, to zawsze działa ! 😉 Preset sprawdzi się też przy miejskich stylizacjach gdzie nie chcemy mocno zmieniać barw produktów, a jedynie mocniej je wyeksponować.

Ten preset to chyba taka „uniwersalna perełka”. Wygląda zupełnie inaczej na każdym zdjęciu, jednocześnie za wszędzie robiąc efekt „wow”! G2 jest idealnym przykładem na to, jak ważne jest miejsce w którym robimy zdjęcie. Preset będzie mocniej nasycony, kiedy nałożymy go w słoneczny dzień podczas pobytu na wakacjach, a zarazem mega subtelny nakładając go na zdjęcia gdzie mamy skórę, beżowy kostium i super klimatyczne miejsce (bez nieba). Uwielbiam go!


Preset G3 jest presetem bardzo klimatycznym z dość mocno nałożonymi ciepłymi barwami. Uwielbiam go nakładać na zdjęcia z palmami, zachodami słońca lub miejscami gdzie jest przewaga koloru niebieskiego i białego.

Preset G4 również jest z serii tych „cieplejszych”, aczkolwiek bardziej stonowany. Używam go do zdjęć na których nie ma dużo żółtego koloru, wtedy fotografia staje się delikatnie cieplejsza i bardziej klimatyczna. Wtrącę tu małą uwagę – nie każdy preset nadaje się do portretów czyli takiej fotografii, na której twarz jest mocno widoczna.


Ten preset jest moim zdaniem typowo lifestylowy. Delikatnie różowy, ale wciąż naturalny i nie jest mocno przesadzony. Sprawdzi się zarówno w plenerze jak i do popularnych domowych układanek. 😉

To kolejny lifestylowy preset, który ociepli nasze zdjęcia z podróży i nie tylko. Kolor niebieski został delikatnie stonowany, natomiast na przód został wystawiony delikatnie róż wymieszany z odcieniami pomarańczowego.

Przeciwieństwo presetu G5. Tutaj mamy zdecydowanie chłodniejsze barwy i mocniejszy kontrast przez co fotografia zyskuje efekt fajnej „głębi”.

Ociepla i zdjęcia tworzy jeszcze bardziej wakacyjne. Preset G7 świetnie sprawdzi się na zdjęciach gdzie są fajnie oświetlone miasta lub kamienice.

Preset G8 jest zdecydowanie bardziej stonowany w porównaniu do reszty filtrów. Nadaje zdjęciom oryginalnego klimatu. Lubię używać go nad wodą lub w białych pomieszczeniach.


Preset G9 podkreśli zieleń, ale też poradzi sobie z warszawskim zachodem słońca. Niebieski został tu nieco przygaszony, natomiast saturacja koloru turkusowego nieco podniesiona. Santorini w tej wersji podoba mi się najbardziej ! 😉

Domowe układanki, białe elementy przez co rozświetla jeszcze całą fotografię – w takich waunkach preset G10 sprawdzi się najlepiej aczkolwiek jest dość uniwersalny i używać go można również w plenerze.Ten preset stworzyłam będąc na Bari. Potrzebowałam czegoś chłodnego, ale nadającemu zdjęciu fajny, letni klimat. Używam go bardzo często, kiedy znajdę na wakacjach fajne „czyste” miejsca.

G11x jest filrem, który ma mocniej nasycone kolory. Jeśli lubicie podkreślać niebo, wydobywać biel ze zdjęcia – sprawdzi się idealnie. Używam go często do zdjęć w których chcę podkreślić kolor wody.

Preset G12 jest mocniej nasycony zwłaszcza kolor turkusowy, przez co fajnie sprawdzi się przy zdjęciach nad basenem lub morzem śródziemnym. Ale to nie wszystko! Przez to, że kolory są mocniej podciągnięte, pochmurny Paryż nie musi być aż tak pochmurny. 😉

Kolor niebieski i żółty zostały tu mocno zminimalizowane przez co preset wydobywa biel z każdego zdjęcia (pod warunkiem, że mamy białe elementy w naszych kadrach 😉 ). Preset G13 sprawdzi się w domowych warunkach, na białych ścianach, ale też stylizacjach w miejskich i bardziej zielonych plenerach.

I. Pakiet presetów desktop – 150 zł

II. Pakiet presetów mobile – 150 zł

III. Pakiet presetów desktop & mobile – 300 zł 250 zł

Zainteresowani?

Wyślijcie maila: info@guesswhat.pl 😊

Macie pytania? Również zapraszamy do kontaktu mailowego.

Marta i Klaudia
Guess What