„10 PRZYKAZAŃ” JAK ROBIĆ ZDJĘCIA, BY PRESETY DOBRZE NA NICH WYGLĄDAŁY

Post w stylu poradnikowych, ale konieczny zwłaszcza, jeśli decydujecie się na używanie presetów (filtrów). Tym samym trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii, budzących wiele wątpliwości i pytań u osób, które dopiero zaczynają przygodę z presetami. O co tak naprawdę chodzi? Już tłumaczę. Dość często spotykam się z sytuacją, że kupujecie presety z różnych miejsc, instalujecie je, nakładacie na swoje zdjęcie i… jesteście załamani :(. Wasze zdjęcie w ogóle nie przypomina tego z „presetem” i w efekcie prezentuje się dziesięć razy gorzej, jak bez naniesionych zmian. Wszystko to wynika z faktu, że nie mieliście najprawdopodobniej pojęcia, o co tak naprawdę chodzi z „tymi presetami”. Chociażby, na jakie zdjęcia możecie nakładać konkretne filtry, a na jakie nie.

Razem z Klaudią stworzyłyśmy „10 przykazań” by przeprowadzić Was przez cały ten proces doboru odpowiedniego zdjęcia do presetu. Rady i wskazówki pozwolą Wam uniknąć problemów, a przede wszystkim frustracji związanej z brakiem zadowalającego efektu. Zerknijcie, co też znalazło się w naszych poradach.

„10 PRZYKAZAŃ” JAK ROBIĆ ZDJĘCIA, BY PÓŹNIEJ PRESETY DOBRZE NA NICH DOBRZE WYGLĄDAŁY:

  1. Wykonanie dobrego zdjęcia technicznego ma olbrzymie znaczenie – im lepsze zrobicie zdjęcie, tym lepszy będzie efekt finalny. Preset nałożony na zbyt ciemne lub prześwietlone („spalone”), nieostre i rozmazane zdjęcia nie będzie się prezentował dobrze, może wtedy pojawić się „grain” – efekt postarzanego zdjęcia
  2. Uważaj na światło – to kolejny ważny element fotograficznej układanki. Bez odpowiedniego naświetlenia zdjęcia nałożony na niego preset może Wam zniekształcić i to dość mocno finalny efekt. Owszem możecie w Lightroomie „uratować” sytuację bawiąc się suwakami, ale należy uważać, by nie przesadzić i nie nabawić się sztuczności na zdjęciach.
  3. Pora dnia ma znaczenie – inne zdjęcia zrobicie o poranku, kiedy światło jest chłodniejsze, jeszcze inne w południe, gdzie trzeba uważać na mocne kontrasty i cienie, a co innego wyjdzie Wam popołudniu, wieczorem i na „golden hour” – światło będzie miękkie, ciepłe i takie „romantyczne”. To kolejny dowód na to, jak ważne jest światło w fotografii.
  4. Polska vs. reszta świata – presety zupełnie inaczej będą wyglądać na zdjęciach, które robicie w Polsce, a inaczej za granicą na wakacjach. Za ten przykry mankament odpowiada światło na konkretnej szerokości geograficznej, podobnie jak za kolory.
  5. Kolory – w zależności od szerokości geograficznej kolor nieba, mórz i oceanów będzie się różnić. Inny kolor wody zobaczycie na Sri Lance, Majorce, czy na Florydzie, a jeszcze inny w Bałtyku. Podobnie będzie z niebem. Tym samym chcę Wam uświadomić, że z sopockiej plaży nie zrobimy turkusowych Malediwów, a z pochmurnej, szarej Warszawy słonecznej i mieniącej się kolorami tęczy Barcelony.
  6. Jasne, białe zdjęcia – podoba Ci się taki efekt na zdjęciach? Nic trudnego, wybierz się na zdjęcia w „białe i czyste” miejsce – budynki, ściany, jednolita kolorystycznie przestrzeń, to wszystko sprawi, że już zdjęcie będzie jaśniejsze. Dodatkowo ubierz się na biało lub w stonowanych barwach. Nałożony preset na takie zdjęcie będzie wyglądał wystrzałowo.
  7. Zwracaj uwagę na otoczenie – reklamy, billboardy, śmietniki, śmieci, lampy, Żabki, Biedronki, Stokrotki – to wszystko mamy w Polsce (ale i nie tylko w naszym pięknym kraju), gdy tylko wyjdziemy na ulicę. Kolorowe neony i szyldy aż rażą w oczy. Starajmy się przed zrobieniem zdjęcia poszukać jednak „czystego” kadru, tak by reklamowe, a przede wszystkim kolorowe afisze nie psuły nam zdjęcia. Czasami wystarczy się obrócić, schylić, czy przekręcić aparat. Nic tak nie potrafi spieprzyć roboty w Lightroomie, jak reklamowy billboard w kolorze naszej skóry nad naszą głową na zdjęciu.
  8. Jeśli już nie możecie znaleźć „czystego” miejsca do zdjęć, róbcie foty z małą głębią ostrości, to spowoduje zamazanie się nieciekawie wyglądającego tła i tylko wy będziecie w centrum wydarzeń na zdjęciu. Drugim sposobem jest jeszcze oddalenie się od tła/pleneru i zbliżenie się naszego fotografa do nas, dzięki temu również uzyskacie zdjęcia z zamazanym tłem. Jeśli robicie zdjęcia telefonem, możecie użyć tutaj np. trybu portretowego.
  9. Na finalny wygląd zdjęcia ma wpływ również sprzęt jakim robicie zdjęcia – aparat czy telefon, obiektyw (odpowiada między innymi za sposób obrazowania, kontrasty i kolory na zdjęciu), czy też rodzaj pliku – RAW czy JPEG.
  10. Nie rób zdjęć na siłę – jeśli nie ma odpowiedniego światła, zaczyna padać, jest pochmurno, a w okolicy macie tylko jeden wielki afisz reklamowy na bloku, to nie róbcie zdjęć. Lepiej poczekać aż wyjdzie słońce, czy zmienicie plener, zobaczycie, że w efekcie zdjęcie zrobione w taki sposób spodoba Wam się bardziej.

PAMIĘTAJ!

– preset będzie inaczej wyglądał na każdym zdjęciu – ponieważ każde zdjęcie jest inne, wykonane w różnych miejscach – miasto, nadmorski kurort, plaża, las itp., o różnych porach dnia, kiedy światło jest raz miękkie, raz intensywne.

– po nałożeniu presetu na zdjęcie, powinno się jeszcze na nim dodatkowo dokonać edycji, tak by dopasować kolory względem Waszej estetyki. Do tego przeznaczony w Lightroomie jest dział „Color” i trzy suwaki, którymi możecie np. zmienić kolor nieba na bardziej turkusowy lub wybielić zdjęcie używając do tego saturacji koloru żółtego.

– wyświetlacze w telefonach, laptopach są różne – jeśli porównacie to samo zdjęcie na kilku ekranach, zobaczycie różnicę. Część zdjęć będzie miała bardziej nasycone kolory, inne będą bardziej chłodne lub cieplejsze.

Nasze presety znajdziecie tutaj: GUESS WHAT LIGHTROOM PRESETS

Do następnego!
Marta i Klaudia
Guess What