ZNASZ ZASADĘ OŚMIU SZKLANEK?

Ludzki organizm składa się w 70% z wody, dlatego jego właściwe funkcjonowanie nieodłącznie związane jest z odpowiednim poziomem nawodnienia. Naukowcy i lekarze jednak biją na alarm, bo z roku na rok pijemy wody coraz mniej, nie wiedząc właściwie jak negatywnie może się to odbić na naszym organizmie. Macie wrażenie częstego zmęczenia, podrażnienia, boli Was głowa? Nie macie energii do działania, czujecie się ociężali, a Wasza skóra jest szorstka i brak jej elastyczności? Te wszystkie objawy mogą być skutkiem właśnie braku wody w naszym ciele.
Niemożliwe? Nic bardziej mylnego!

Woda jest składnikiem niezwykłym, pomimo, że to tylko tlenek wodoru. Jest podstawowym elementem naszego życia, ponieważ wchodzi w skład każdej komórki w naszym ciele. Właściwie gdyby nie ona, nas nie byłoby na świecie.

Ludzki mózg składa się z 75-80% wody, krew – z ponad 83%, kości – 22%, a mięśnie – aż 75%!

Tym bardziej więc powinniśmy zadbać o jej właściwą ilość. Ból, zmęczenie, senność, czy brak koncentracji, ale i suche skórki na twarzy, to ewidentne sygnały od naszego organizmu, że coś jest nie tak. Absolutnie nie powinniśmy tego lekceważyć, ponieważ odwodnienie jest również niebezpieczne.

Według zaleceń każda osoba dorosła powinna w ciągu 24 godzin dostarczyć organizmowi około 2,5 litra wody. To najlepszy dzienny limit. Z czego 0,5 litra ma stanowić woda zawarta w naszym pożywieniu (np. owoce, warzywa, zupy), a pozostałą część należy uzupełnić w postaci płynów. Najlepiej sprawdzi się czysta woda, ale i herbata, kawa, czy napoje też będą się liczyć. Najważniejsze, by w ich składzie występowało, jak najwięcej wody (70-80%).

Jeśli dwa litry wody Was nieco przerażają, albo „cała” butelka, to zamieńmy to na szklanki, będzie zdecydowanie łatwiej się przestawić. Dwa litry, to 8 szklanek. Przyznacie, że to niedużo, a przy odpowiednim zaplanowaniu, włączenie tej „porcji” do codziennej diety wcale nie musi być hardkorowym wyczynem.

Zasada ośmiu szklanek, to od dziś nasze wyzwanie!

Wodę najlepiej pić przez cały dzień w małych dawkach. Dzięki temu stopniowo wchłania się ona do naszych komórek, odżywiając je od środka. Jeśli myślicie, że nawodnicie organizm jednorazowo, na przykład wieczorem nadrabiając „zaległości” z całego dnia, to raczej tego sposobu nie polecamy. Przede wszystkim dlatego, że woda tak wypita może być groźna dla naszych nerek, które po prostu nie zdążą jej właściwie przefiltrować. Dodatkowo nie przyniesie to żadnego efektu dla naszego organizmu, ponieważ tak spożytą wodę od razu wydalimy.

Z pomocą systematycznego picia wody przychodzi świetna aplikacja, o której już jakiś czas temu wspominaliśmy – Water Drink Reminder. Ustawiacie godzinę snu i pobudki, swoją wagę i zaznaczacie, ile wody aktualnie wypiliście. Do wyboru jest kilkanaście opcji – woda, kawa, herbata i inne napoje w różnych gramaturach. Dużym plusem apki jest to, że sama przypomina Wam o kolejnej dawce wody, którą musicie wypić. Jak dla nas rewelacja do nauki zdrowego nawyku.

Pamiętajcie, że picie 8 szklanek wody w ciągu dnia:
– zwiększa nasz metabolizm
– zmniejsza apetyt
– pomaga zrzucić zbędę kilogramy
– wypłukuje toksyny z organizmu
– nawilża skórę od środka
– odżywia komórki
– wpływa na naszą koncentrację
– poprawia stan skóry
– chroni przed odwodnieniem

Natomiast brak wody skutkuje:
– zmianami skórnymi – cera szara, bez elastyczności
– odwodnieniem
– zmianami nastroju
– brakiem koncentracji
– brakiem energii
– bólami głowy i migrenami
– spowalnia proces trawienia

Jeśli nie przepadacie za smakiem samej wody możecie pić ją z cytryną, limonką, truskawkami, zielonym ogórkiem, czy natką pietruszki. Najważniejsze jest, by jednak ją pić i utrzymywać w naszym organizmie względnie wysoki poziom wody. Nie wierzycie, to wypróbujcie zasadę ośmiu szklanek i zobaczcie, jak poprawi się Wasze samopoczucie, kondycja, a przede wszystkim wygląd skóry i włosów.

Do następnego !
Team Guess What