7 FILMÓW, KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ W LISTOPADZIE !
12 listopada, 2016
ZWIERZĘTA NOCY
W rolach głównych piękna Amy Adams jako spełniona żona i właścicielka galerii, którą jednak dręczy bezsenność. Pewnego razu otrzymuje przesyłkę od swojego byłego męża Edwarda (Jake Gyllenhaal) – rękopis niezwykle brutalnego thrillera zadedykowanego właśnie jej. Czytając opowieść kobieta zaczyna utożsamiać się z bohaterką i interpretuje ją jako zemstę za rozstanie z mężem. Straszna i tajemnicza treść książki zaczyna wpływać na psychikę Susan (Adams), do tego stopnia, że przestaje ona rozpoznawać rzeczywistość. Dalsze działania i losy kobiety związane są z powieścią, która wymusza na Susan konformacje z jej najciemniejszą stroną. „Zwierzęta Nocy” to jeden z moich faworytów na listopadowy wypad do kina. Za sterami reżysera po raz drugi zasiadł Tom Ford, porzucając choć na chwilę rolę projektanta mody. I trzeba przyznać, że wyszło mu to całkiem nieźle, bo zapowiedzi i recenzje obiecują wiele dobrego. Jeśli ma powtórzyć swój sukces „Samotnego Człowieka” to tym bardziej musicie zobaczyć ten film!
Premiera: 18 listopada
PRZEŁĘCZ OCALONYCH
Końcówka II wojny światowej, do wojska po ataku Japończyków na Pearl Harbor zaciąga się młody medyk Desmond Doss. Nie było w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że odmawia noszenia broni i strzelania do wroga z racji wiary w Boga. „Gdy inni będą odbierać życie, ja będę je ratował” – mówi swojemu zwierzchnikowi, wzbudzając sensacje w koszarach. Podczas, gdy jego koledzy aż palą się do wymierzenia sprawiedliwości karabinem, on głęboko wierzy, że można tę wojnę wygrać inaczej i dokładnie tak postępuje. W tę heroiczną rolę wciela się młody Andrew Garfield (The Social Network, Niesamowity Spider-Man). Jako reżyser – Mel Gibson, czyli intensywne, widowiskowe i niezwykle prawdziwe kino. Sceny batalistyczne, a szczególnie sama bitwa o Okinawę – świetna! Chyba jedna z lepszych jakie widziałam. Gibson nie oszczędza w żaden sposób widza, ukazuje piekło wojny tak dosłownie, jak tylko może (co też jest jego specjalnością, jako reżysera). „Przełęcz Ocalonych” to opowieść nie tylko o bohaterstwie i męstwie, ale pokazuje, że człowiek nawet w obliczu wojny jest w stanie pozostać wierny swoim ideałom, wbrew wszystkiemu.
Premiera: 4 listopada
JESTEM MORDERCĄ
Polska, lata 70., PRL z prawdziwego zdarzenia i sprawa „wampira z Zagłębia”. Film oparty jest na prawdziwych motywach zdarzeń, a mianowicie sprawy z 1977 roku i skazanego na śmierć Zdzisława Marchwickiego, oskarżonego o brutalne zamordowanie 12 kobiet na Śląsku. Reżyser pozwolił sobie na rekonstrukcję wydarzeń, ukazując skomplikowane i pełne niewiadomych śledztwo oraz cały proces sądowy. Ilość poszlak, niekiedy wątpliwych dowodów sprawia, że człowiek zaczyna mieć wątpliwości, czy rzeczywiście na ławie oskarżonych siedzi właściwy człowiek. Dodatkowo to uczucie potęguje gra oskarżonego Wiesława Kalickiego – w którego rolę wciela się Arkadiusz Jakubik. Jego postać ani na chwilę nie przypomina groźnego przestępcy i można mieć wrażenie, że oskarżenia pod jego adresem to nieporozumienie. Warto też zwrócić uwagę na relację między Kalickim, a Januszem Jasińskim (prowadzącym śledztwo) – idealista, którego z jednej strony obrzydzają morderstwa i działania wampira, a z drugiej – niezwykle go fascynują. Jego władza nad oskarżonym zmienia się nieoczekiwanie we współczucie. Film trzyma w napięciu do ostatniej chwili i ewidentnie jest to polskie kino z najwyższej półki.
Premiera: 4 listopada
PITBULL. NIEBEZPIECZNE KOBIETY
Kolejna odsłona Pitbulla, tym razem z doskonałą obsadą damską – Ostaszewska (doskonała rola!), Bachleda Curuś, Kulig, Cielecka i Dereszowska. Na służbie do filmowego Pitbulla dołączają świeżo upieczone policjantki – Zuza (Kulig) i Jadźka (Dereszowska). Starcie funkcjonariuszek ze światem mafii jest nieprzewidywalne, podobnie jak ich życie osobiste. Na reżyserskim krześle ponownie zasiada Patryk Vega i przedstawia nam swoją wizję przestępczego świata. Korupcja w policji na ogromną skalę, socjopatyczni gangsterzy, brutalność, krew, pot i łzy, a na deser polska mafia „paliwowa”. To i jeszcze więcej zobaczymy w tym filmie, ponieważ Vega ani na chwilę nie pozwala na nudę.
Premiera: 11 listopada
FANTASTYCZNE STWORZENIA I JAK JE ZNALEŹĆ
Na ten film czekało wielu, zwłaszcza fanów magii i czarodziejstwa słynnej sagi. Po ostatniej ekranizacji Harry’ego Pottera (2011 r.) myślałam, że Rowling i Yates przedstawili nam już wystarczającą wizję magicznego świata, a tu taka niespodzianka. Albo i trzy, bo film podzielono na części i zobaczymy je na ekranach w ciągu najbliższych czterech lat. Akcja filmu „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” rozpoczyna się w 1926 roku, jakieś 70 lat przed narodzinami młodego Pottera. Newt Scamander (Eddie Redmayne) – pisarz, wraca z wielkiej wyprawy, której celem było odnalezienie i opisanie fantastycznych zwierząt zamieszkujących świat. Oczywiście na tym Newt nie poprzestaje i przeżywa rozmaite przygody, których efektem jest zagrożenie świata magicznego i mugoli (nie-czarów w slangu Amerykańskich czarodziejów). Doborowa obsada, świetne efekty specjalne, super ścieżka dźwiękowa (James Howard), David Yates jako sprawdzony reżyser i mamy super produkcje. Ciekawe, czy powtórzy sukces Harry’ego Pottera?
Premiera: 18 listopada
SNOWDEN
Thriller w reżyserii nagradzanego Oskarami Oliviera Stone’a trzyma w napięciu od pierwszych sekund. Film ukazuje postać najsłynniejszego chyba demaskatora XXI wieku. Pracujący dla CIA i NSA – Edward Snowden (Joseph Gordon-Levitt) decyduje się ujawnić ściśle tajne informacje dotyczące nielegalnego podsłuchiwania przez rząd USA milionów ludzi na całym świecie. Wyjawiając ten ściśle tajny sekret wypowiada wojnę tajnym służbom i naraża się na olbrzymie niebezpieczeństwo. Akcja przyśpiesza i rozpoczyna się wyścig. Cel – za wszelką cenę złapać Snowdena!
Premiera: 18 listopada
THE CROWN
Najnowszy serial wyprodukowany przez Netflix i najprawdopodobniej z największym wydanym budżetem na pierwszy sezon na świecie – ponad 100 milionów funtów! Historia przedstawia dojście Elżbiety II do tronu i jej początkowy okres panowania. Serial skupia się na życiu rodziny królewskiej, jej problemach, wahaniach i wątpliwościach związanych z przyjęciem przez Elżbietę tytułu królowej Anglii. Nie zabrakło też polityki, okresu zimnej wojny, czy postaci Winstona Churchilla i jego relacji z Buckingham Palace. Nic więc dziwnego, że budżet bije rekordy, skoro na ekranie możemy dostrzec scenografię, kostiumy i biżuterię odtworzoną w najdrobniejszych szczegółach. Większość scen nagrywana była w królewskich posiadłościach, a suknie, które nosi Elżbieta zwłaszcza podczas ślubu i koronacji to prawdziwy majstersztyk krawiecki nad którym spędzono wiele godzin w pracowni. Jako wzór służyły oryginalne suknie królowej pokazywane w muzeum. W rolach głównych Clair Foy, Matt Smith, John Lithgow.
Premiera: 4 listopada
Jeśli wybierzecie się do kina, pamiętajcie o promocjach, które obowiązują w poszczególnych sieciach – można naprawdę sporo zaoszczędzić.
HELIOS – Tanie Wtorki – bilety: 17zł/19zł
CINEMA CITY – W Środy Taniej – 2D/15 zł, 3D/18zł (przy zakupie biletów online otrzymujecie 15% zniżki na zestawy kinowe)
MULTIKINO – zajrzyjcie tutaj!
Miłego oglądania,
Klaudia Guess What
ZDJĘCIA: Filmweb, Multikino, Netfilx